Menu

Sterownie temperaturą przy pomocy logiki rozmytej

utworzone przez sty 21, 20170 komentarzy

Inteligentna funkcja FTC (ang. fuzzy temperature control), bazująca na algorytmie logiki rozmytej, pozwala w prosty sposób regulować nagrzewanie układu, tak by osiągnąć pożądaną zadaną wartość temperatury. Funkcja ta jest dostępna w sterownikach serii SLIM: SA2, SX2 oraz SE. Jej główną przewagą w stosunku do regulacji typu PID jest znacznie ograniczona ilość zmiennych, które należy wprowadzić dla poprawnego działania algorytmu.

Temperatura zadana i mierzona podawane są w granicach 0.1 – 500.0 °C (wartości wpisuje się jako WORD od 1 do 5000).

Wartość podawaną w S3 stanowią parametry, które zajmują 7 kolejnych rejestrów. Ustawień dokonujemy zgodnie z poniższą tabelą:

Wartość wyjściowa obliczana jest w zakresie 0 ~ (czas próbkowania x 100).

Parametrami znacząco wpływającymi na jakość pracy regulatora są: czas próbkowania oraz rodzaj nagrzewania. Filtr warto załączyć przy dużych fluktuacjach mierzonej temperatury, jednakże do poprawnego działania algorytmu, przy stabilnym odczycie, nie jest potrzebny.

Czas próbkowania

Zaleca się, by jego wartość ustawić, tak aby była dwukrotnie większa niż częstotliwość odczytu temperatury z czujnika. W przypadku zbyt wolnego nagrzewania można próbować zmniejszyć czas próbkowania, by układ szybciej reagował na zmiany temperatury – może to jednak prowadzić do zwiększenia przeregulowania i większych fluktuacji w stanie ustalonym.

Sposób nagrzewania:

Domyślnym trybem nagrzewania jest „normalne nagrzewanie”, które zostanie załączone przy braku wyboru bitów 2-5.
Jeśli podczas obserwacji układu nagrzewanie odbywa się zbyt wolno, należy wybrać wolniejszy sposób nagrzewania. Analogicznie, gdy układ osiąga temperaturę zbyt szybko trzeba ustawić tryb szybszy względem obecnie wybranego, by zmniejszyć prędkość nagrzewania.

Podsumowując funkcja FTC w prosty sposób steruje regulacją nagrzewania, dając przy okazji jedynie kilka do kilkunastu kombinacji, które mogą sprawdzić się w aplikacji.

W porównaniu do sterowania PID znacząco ograniczono liczbę zmiennych oraz poprawiono odporność algorytmu na zmienne warunki pracy. Dzięki temu blok FTC może być z powodzeniem stosowany we wszelakich projektach grzewczych, widocznie skracając czas i ułatwiając proces strojenia układu.

zapisz