Menu

PODGLĄD REJESTRÓW PANELI DOP-W Z POZIOMU KOMPUTERA

utworzone przez lis 14, 20160 komentarzy

We wszystkich modelach wyświetlaczy serii DOP, oferowanych przez naszą firmę, istnieje możliwość podglądu ekranu HMI poprzez program DOP eRemote. Cechą tego rozwiązania jest dostęp przez użytkownika do całej wizualizacji i możliwość dowolnego poruszania się po niej, wraz ze zmianą wartości rejestrów i flag. Często jednak chcemy, by operator miał na ekranie swojego komputera, dostęp jedynie do konkretnych danych i informacji, które dotyczą samego procesu.

Z tego względu w panelach serii W wprowadzono narzędzie o nazwie Web Monitor, które umożliwia wyświetlenie danych wprost w przeglądarce internetowej naszego komputera. W tym artykule przedstawię sposób konfiguracji tego narzędzia i jego obsługi.

KROK I Ustawienie adresu IP HMI

W programie DOPSoft należy wejść w zakładkę Options i wybrać Communication Setting. Następnie przechodzimy do ustawień portu ethernetowego, do którego jesteśmy podłączeni i w zakładce LocalHost ustawić adres IP (w tym przypadku został on ustawiony na: 192.168.1.15):

UWAGA!

Adres IP panelu musi znajdować się w tej samej podsieci (różnić się tylko liczbą po ostatniej kropce) co nasz komputer. W celu zmiany adresu IP naszego komputera należy:
1. Wejść do
Centrum Sieci i Udostępniania, a następnie przejść do Zmień Ustawienia Karty Sieciowej ( inną metodą jest przejście bezpośrednie do Połączenia Sieciowe).
2. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na LAN i wybieramy
Właściwości.

3. Dalej zaznaczamy pole Protkół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) – widoczny na grafice, i klikamy właściwości.
4. W nowo otwartym oknie wpisujemy adres IP (w naszym przypadku jest to: 192.168.1.12 , jednak może to być dowolnie inny, byleby tylko znajdował się w tej samej podsieci co adres HMI oraz nie był z nim identyczny).

5. Po potwierdzeniu przyciskiem OK, nasz komputer jest gotowy do komunikacji z panelem.

KROK II Ustawienie tabeli wymiany HMI ↔ komputer

W celu ustawienia rejestrów przesyłanych do komputera należy wejść w zakładkę Options, a następnie Configuration… Tutaj wybieramy Network App i przechodzimy do zakładki Network application:

Należy włączyć opcję znajdującą się przy eRemote/eServer/Web Monitor, a następnie można ustawić hasło, które zabezpieczy panel przed dostępem niepożądanych osób. Dodatkową opcją jest możliwość wybrania portu, przez który można odczytywać dane z HMI. Przy napisie Interface z rozwijanej listy możemy wybrać All – oba porty bądź LAN1/LAN2 jeśli chcemy łączyć się przy pomocy tylko jednego z nich.

Aby rozpocząć ustawianie tabeli wymiany trzeba wcisnąć przycisk Setting znajdujący się przy napisie Web Monitor:

W tym oknie możemy dodawać bądź usuwać wiersze(przy pomocy przycisków Add i Del), które odpowiadają przesyłanym rejestrom. Na górze istnieje możliwość ustawienia liczby rejestrów wyświetlanych na jedną stronę oraz czasu odświeżania danych w sekundach.

Poszczególne pola w każdym wierszu mają wartości takie jak: Name – nazwa zmiennej wyświetlana w przeglądarce, Adress – rejestr, który chcemy odczytywać (może być to rejestr wewnętrzny HMI bądź rejestr podłączonego PLC), Memory Format – sposób wyświetlania zmiennej, Unit – brak możliwości zmian, Length – długość odczytywanego rejestru (1 – WORD, 2 – DWORD), Integer Digits – liczba wyświetlanych cyfr całkowitych, Fraction – liczba wyświetlanych cyfr po przecinku (np. jeśli wartość Fraction ustawiona jest na 2, to dla wartości rejestru $100 = 1212, Web Monitor wyświetli 12,12 ).

Po ustawieniu wszystkich wartości klikamy OK i wgrywamy projekt z tymi ustawieniami do panelu przez Tools → Download All Data.

KROK III Podgląd rejestrów w przeglądarce internetowej

Teraz wystarczy wejść do przeglądarki i wpisać adres:
http://192.168.1.15/RemoteMon/ , gdzie wartość 192.168.1.15 jest ustawionym w kroku I adresem IP sterownika.
Powinno pokazać nam się okno, w którym wpisujemy hasło ustawione dla Web Monitora:

 

Po wpisaniu poprawnego hasła ukaże nam się tabela z wartościami ustawionymi w tabeli wymiany.

Z tego miejsca możemy również zmieniać wartości rejestrów przy pomocy przycisku Write znajdującego się z prawej strony w każdym wierszu. Niestety tej opcji nie możemy zablokować.